Liečivú silu bazalky môžeme využiť pri rôznych chorobách. Látky, ktoré obsahuje, podporujú vylučovanie žalúdočných štiav, pôsobia proti črevnej plynatosti, podporujú chuť k jedlu. Zlepšujú trávenie, zrýchľujú metabolizmus a dokážu odbúravať tuky.
Zmierňuje stres, pocity úzkosti a nespavosť. Zmierňuje bolesť hlavy, pomáha pri migrénach. Priaznivo pôsobí na dýchacie cesty, pomôže pri chrípke, prechladnutí, astme či bronchitíde. Odvar z nej môžeme použiť ako kloktadlo, uľahčí vykašliavanie. Pomôže tiež pri zápaloch ďasien či aftách.
Bazalka pravá pomáha zlepšiť kardiovaskulárny systém, chráni pred infarktom a mŕtvicou. Je výborná pre cukrovkárov, pretože obsahuje derivát kyseliny škoricovej, ktorý stabilizuje hladinu cukru v krvi.
Bazalka zlepšuje činnosť obličiek, ukľudňuje a navodzuje dobrú náladu. Dokáže zmierniť stav opilosti a vraj napomáha láske. Dokonca jej boli pripisované aj afrodiziakálne účinky. Páry sa vďaka pokrmu s bohatým obsahom bazalky cítili pohodovejšie a boli pri chuti.
Obklady z bazalky pomôžu na ťažko sa hojace rany, na zapareniny. Vitamín K, ktorého obsah je v bazalke výrazný, sa postará o zdravú krv a posilní kosti. Pomôže pri bolestiach kĺbov, reumatických ťažkostiach a pomliaždeninách.
Šťava z listov bazalky pomáha pri unavených očiach a tiež pri uštipnutí hmyzom aj na . Hmyz neznáša aromatickú vôňu, bazalka účinkuje aj ako repelent. Aj to je jeden z dôvodov na pestovanie bazalky v kvetináči na okne či na balkóne. Muchy, osy, komáre a ďalší nepríjemný hmyz sa radšej vášmu bytu vyhnú.Pri zápale stredného ucha sa odporúča šťavu z bazalky kvapnúť do ucha.
Čerstvá bazalka pravá je vyhľadávaná pre veľký obsah esenciálnych olejov a fytochemikálií. Je zdrojom už spomínaného vitamínu K, vápnika, železa , v menšom množstve obsahuje aj mangán, meď a horčík. Z vitamínov je to ešte vitamín C, A a B6. Vynikajúca na trávenie je vláknina, ktorej je v 100g bazalky až 5,2g.