>

Červený melón - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Červený melón

 
 

Nedokážem si predstaviť leto bez melónov. Teším sa na ne celý rok, na ich úžasnú chuť a na to, ako mi v horúcom letnom dni vynikajúco zaženú smäd.

Názov melón pochádza z gréčtiny a znamená „veľké jablko“.   Aj napriek tomu, že melón považujeme za ovocie a tak s ním aj nakladáme, je to zelenina. Patrí do čeľade tekvicovitých ako napríklad uhorky a tekvica. Existujú 2 základné skupiny melónov:

  • vodové

  • cukrové


Červený melón patrí do skupiny cukrových. Je to jednoročná rastlina, ktorá pôvodne pochádza z oblasti subtropickej Afriky. Odtiaľ sa neskôr rozšírila do Ázie a postupne aj k nám do Európy. Má vysoké nároky na teplo. Dá sa vypestovať aj na Slovensku, ale len v najteplejších južných oblastiach. Jej dužina je najčastejšie červená
v rôznych odtieňoch.   

Na náš organizmus má melón blahodarné účinky.
Obsahuje 90 až 95 % vody a iba 3 - 5 % cukrov. Je teda veľmi  nízkokalorický . Dietológovia odporúčajú jeho konzumáciu pri  redukcii hmotnosti.

Melón je zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý potrebujeme pre povzbudenie imunity a celkovú fyzickú a psychickú kondíciu.

Okrem toho je bohatý na vitamíny skupiny B, obzvlášť na vitamín B6
pyridoxín, potrebný pre syntézu bielkovín v tele, vitamín B3 niacín, dôležitý pre okysličovanie organizmu a kyselinu listovú, ktorá je zásadná pre krvotvorbu, zdravé nechty, kožu a vlasy, ale aj plodnosť a správny vývoj plodu vo všetkých fázach.

Je výborným  antioxidantom, pomáha pri  od kyslení a pálení „žáhy“. Posilňuje obranyschopnosť organizmu, odbúrava toxické látky.  Naviac chráni sliznice tela, podporuje zrak, stimuluje pamäť a bystrý mozog a funguje preventívne proti niektorým typom rakoviny.

Nedávno bol v melónoch objavený veľmi cenený   lykopén  a to dokonca vo väčšom množstve ako v surových paradajkách. Lykopén je veľmi účinnou látkou pri prevencii   rakoviny prostaty, krčka maternice  a infarktu myokardu.  

Jedna z posledných štúdií texaských vedcov hovorí, že melón je bohatý na účinné  látky pôsobiace na mužskú erekciu. Pokiaľ by ho vraj páni konzumovali pravidelne, jeho sila by sa vyrovnala účinkom viagry. Veľmi zaujímavými z tohto hľadiska sú : už spomínaný lykopén, betakarotén a citrulín. Práve citrulin uvoľňuje stenu tepien tak, že umožňuje lepšie prekrvenie penisu a erekciu. Presne to isté dokáže sildenafil vo viagre, ale s ním páni riskujú vedľajšie účinky. Najviac citrulinu je v šupke a bielej časti dužiny. Páni, jedzte celú dužinu, nielen jej červenú časť!

Melón patrí medzi zásadotvorné potraviny. Nemá sa jesť s inou potravinou , ale samostatne, aby nedošlo ku kvaseniu potravy. Časový odstup od jedla by mal byť aspoň 1/2 hodiny. Toľko totiž trvá melónu, kým dorazí do čriev.  

Zložka (g/100g)

Obsah

Minerál (mg/100)

Obsah

Vitamín (mg/100g)

Obsah

voda

91,45

Na

3

vitamín C

23,2

bielkoviny

0,61

K

320

vitamín K

0,0003

sacharidy

7,55

Ca

20

vitamín E

0,14

tuky

0,15

Mg

29

vitamín A

1627 IU

vláknina

0,4

P

31

thiamín

0,094

energia (kJ/100g)

127

Fe

0,69

riboflavín

0,06

   

Cu

0,12

vitamín B6

0,129

   

Zn

0,29

kys. listová

0,009

   

Mn

0,109

kys. pantoténová

0,632

   

Se

0,0011

niacín

0,509


Komentáre
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky