>

Bylinky - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Bylinky

 
detoxikácia organizmu môže byť účinne podporená liečivými bylinkami
 
Detoxikácia organizmu môže byť veľmi vhodne podporená  aj bylinkami. Mladé výhonky či rastlinky sú pre organizmus vhodným zdrojom minerálnych látok, vitamínov, stopových prvkov  či antioxidantov.

Žihľava dvojdomá
snáď najznámejšia bylina liečiteľstva je pre svoje účinky často využívaná. Predovšetkým mladé rastliny sú plné vitamínov a minerálnych látok (vitamíny B1, B6, A, C, betakarotén, železo, vápnik). Vhodná je vo forme čaju, do polievok, plniek a na prípravu omáčok.
Žihľava detoxikuje organizmus , odvodňuje a pôsobí na lymfu.

Púpava lekárska
je neodmysliteľnou súčasťou jarnej detoxikácie organizmu. Mladé lístky sa konzumujú čerstvé pridaním do šalátov. Pripravený čaj má horkastú chuť. Obsahuje vitamíny A, B, C, betakarotén, kremík, draslík a vápnik. Pôsobí protizápalovo, čistí organizmus, stimuluje pečeň a žlč.

Žerucha
je plná antioxidantov, obsahuje vitamíny B a C, betakarotén, ďalej minerály ako je draslík, železo, horčík. Je výborným zdrojom cenných látok aj v zime. V zeleninových šalátoch alebo v nátierkach vynikne jej výborná chuť. Žerucha posilňuje imunitu, je prospešná obličkám a močovým cestám, podporuje produkciu tráviacich štiav, povzbudzuje činnosť žlčníka a pečene.

Rebríček obyčajný
pre svoje početné liečivé účinky je odpradávna využívaný. V staročeských receptoch sa používal na prípravu jarných polievok a veľkonočných plniek. Obsahuje napríklad silice, flavóny, triesloviny, antibiotické substancie. Podporuje látkovú výmenu, krvný obeh, vylučovanie žalúdočných štiav, má protizápalové a čistiace účinky.

Sedmokráska
je často považovaná za burinu, ale je zdrojom celého spektra dôležitých látok ako sú silice, flavonoidy, triesloviny, saponíny, minerálne látky. Lístky aj kvety sa používajú do šalátov, polievok alebo ako čaj. Je vhodná pri potrebe zvýšiť činnosť pečene, žlčníka, sleziny a obličiek, pôsobí močopudne a má čistiace účinky.
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky