>

Diabetes mellitus - závažné ochorenie ohrozujúce život - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Diabetes mellitus - závažné ochorenie ohrozujúce život

 
Je tvrdenie, že cukrovku dostaneme preto, že jeme veľa cukru správne? 
URČITE NIE !!!
 

Diabetes mellitus (ľudovo nazývané cukrovka) je ochorenie charakteristické výskytom nadmerného množstva glukózy v krvi (hyperglykémia). Jedná sa teda o poruchu metabolizmu cukrov (sacharidov).


Toto ochorenie sa môže vyskytovať v každom veku a postihuje obe pohlavia. Môže prepuknúť náhle alebo môže byť zistené rozborom krvi pri preventívnej prehliadke, pričom človek nepociťuje žiadne ťažkosti.

O diabetes sa jedná v prípade, že hladina glukózy v krvi presiahne hodnotu 10mmol / l.

Existujú 3 typy:

Diabetes 1.typu závislý na inzulíne
Diabetes 2.typu nezávislý na inzulíne
Gestačný typ diabetu počas tehotenstva


Rizikové faktory cukrovky

Pre
diabetes 1. typu nie sú rizikové faktory celkom známe. Pravdepodobnou je určitá genetická dispozícia spoločne s preniknutím vírusovej infekcie. Vznik diabetu 1. typu nesúvisí s telesnou konštitúciou (či je človek štíhly alebo obézny) ani na každodenných zvyklostiach.

Pre
diabetes 2. typu sú viaceré rizikové faktory. Najčastejšie je to :

  • obezita

  • nedostatok pohybu

  • nezdravý životný štýl

  • nesprávna výživa.


Dlhodobé prejedanie a nedostatok pohybu totiž vedie k zníženiu počtu inzulínových receptorov na povrchu buniek. Predtým bol diabetes 2. typu označovaný ako starecká cukrovka, pretože sa vyskytoval prevažne u starých ľudí. V súčasnosti je však
v dôsledku nášho životného štýlu takmer epidemicky rozšírený vo všetkých vekových kategóriách a ročne zabíja rovnaké množstvo ľudí ako napríklad AIDS.

Prevencia cukrovky

Pre diabetes 1. typu neexistuje.

Diabetu 2. typu sa dokážeme  vyvarovať tým, že odstránime zo svojho života všetky rizikové faktory pre toto ochorenie. To znamená dodržiavanie prísnych pravidiel v každodennom živote.
dostatok pohybových aktivít
zdravý životný štýl
vyvážená strava (s energetickou hodnotou úmernou fyzickej aktivite).

Uvedené „opatrenia“ sú prvým predpokladom úspešnej prevencie. Ďalšiu účinnú ochranu vymyslela za nás dávno  príroda sama v podobe
Aloe vera. Ľudstvo ju pozná tisíce rokov, dostala mnoho názvov a prívlastkov.
Nielenže je vynikajúcim preventívnym darom prírody, ale
dokáže zmierniť príznaky choroby u ľudí, ktorí ju už majú diagnostikovanú.

Diabetes teda nie je dôsledkom nadmerného pojedanie sladkostí, ako si mnoho ľudí myslí, ale jedná sa o reakciu organizmu na
prebytočnú konzumácii akýchkoľvek potravín. Sladké pokrmy si diabetik musí odopierať až po prepuknutí tohto ochorenia, a to z dôvodu neschopnosti organizmu vyrovnať sa spracovaním nadmerného množstva cukru v krvi.


Komplikácie cukrovky

Vysoká hladina glukózy v krvi zapríčiňuje poškodenie kapilár (najmenších cievok). Toto poškodenie vyvoláva následne:

  • poruchu funkcie obličiek

  • poškodenie očnej sietnice

  • rozvrat kapilárneho systému, ktorý môže viesť až k poškodeniu periférnych ciev

  • strata citlivosti dolných končatín


Najčastejšie sa v súvislosti s vyššie spomínanými komplikáciami stretneme s ochoreniami ako: znížená funkcia obličiek až ich zlyhávania, poškodenie sietnice, slepota, šedý alebo zelený zákal, ateroskleróza ciev, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda a brnenia až bolesti končatín.

Ďalej sa tiež môžeme stretnúť s otlaky, vredy, zápaly, a dokonca až s nutnosťou amputácie dolnej končatiny. A aby toho nebolo málo, postihujú komplikácie tiež zažívacie ústrojenstvo a spôsobujú poruchy trávenia, vylučovania a veľakrát aj žlčníkové kamene.

V prípade komplikácií môže pomôcť
Aloe vera, nakoľko jej vplyv na regeneráciu kapilárneho systému, schopnosť stabilizovať hladinu cukru potvrdili viaceré lekárske štúdie.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky