>

Infekčné ochorenia tráviaceho traktu - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Infekčné ochorenia tráviaceho traktu

Doplnky > Colostrum


Stabilná a zdravá črevná flóra zabezpečuje optimálny príjem živín a ochranu organizmu pred choroboplodnými zárodkami. Zložky kolostra, ktoré sú rezistentné voči žaludočným šťavám, sú cenným a účinným pomocníkom pri prirodzených symbiotických pochodoch v čreve.
Colostrum pomáha predovšetkým pri zápalových ochoreniach čreva, prispieva k zastaveniu ich postupu. Tento jeho efekt bol dokázaný napr. pri colitis ulcerosa, Crohnovej chorobe, črevných mykózach a infekčných hnačkách. Dr. L.B. Khazenson vo svojej štúdii ukázal, že kolostrum nepomáha len v prípadoch už prepuknutých ochorení. Pri pravidelnom užívaní prispieva k pasívnej tvorbe imunity, čím napomáha predchádzaniu črevným chorobám (Khazenson  a kol., 1980).
Už v 80-tych rokoch bolo publikovaných niekoľko prác, ktoré hovoria o priaznivom účinku colostra pri liečbe rôznych infekčných ochorení (Lilius et al., 2001; Ruiz et al., 1994; Pakkanen et al., 1997). Ruiz et al. (1994) publikoval článok zhŕňajúci poznatky spojené s liečbou infekčných ochorení tráviaceho traktu, spôsobených napríklad Helicobacter pylori, Cryptosporidium parvum, Escherichia coli, Shigella flexneri, Clostridium difficile, Vibrio cholerae a rotavirus. Táto práca sumarizuje štúdie na 800 pacientoch, čo je naozaj relevantná vzorka.
Okrem schopnosti colostra prirodzene znižovať množstvo patogénov v hrubom čreve, čím pomáha zlepšovať stav chronickej infekcie, zároveň napomáha zmnoženiu prirodzenej zdravej črevnej flóry (Lonnerdal, 2003). Rastové faktory obsiahnuté v colostre pomáhajú regenerovať poškodenú výstielku čriev. Navyše obsiahnuté protizápalové látky zmierňujú zápal čriev a udržujú tak ich funkčnosť. Obsah nutričných faktorov navyše rýchlo dopĺňa možný úbytok výživných látok  (Borody et al., 2001).
Colostrum je vhodné užívať v priebehu bežných detských infekčných ochorení, pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest (častých v zimnej sezóne), pri hepatitídach, vírusových encefalitídach, ale hlavne u chorôb doprevádzaných hnačkami, vírusovej či bakteriálnej etiológie. Pomocou colostra možno výrazne skrátiť dobu liečenia. Ak cestujete do cudzích krajín, je vhodné pribaliť kapsle s colostrom ako prevenciu a prípadnú liečbu „cestovateľských “ hnačiek.
Obzvlášť pacienti s podlomenou imunitou, ktorí trpia chronickými hnačkami (po chemoterapii a ožarovaní), pacienti po imunosupresívnej liečbe, dlhodobo chorí seniori a pacienti s AIDS by mali pravidelne užívať colostrum. Časté užívanie antibiotík je tiež indikáciou k užitiu colostra.


Komentáre
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky