>

Zaujímavý návrh novely zákona - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Zaujímavý návrh novely zákona

Aktuality
 
 
 

22.augusta tohto roku vydala TASR správu o zaujímavom návrhu zákona, ktorý sa má v parlamente prerokovávať na jeho septembrovej schôdzi. Ide o návrh novely školského zákona, podľa ktorého by v školách a školských zariadeniach nemali deťom predávať cukrovinky, zmrzlinu, nanuky, kolové, kávové či energetické nápoje alebo aj jedlá rýchleho občerstvenia.


Najprv  som tejto správe vôbec nevenovala pozornosť. Až vtipkovanie na túto tému v nemenovanom rannom rozhlasovom vysielaní ma prinútilo zamyslieť sa. Dala som si otázku: „Je to naozaj na smiech?“  

Podľa článku Obezita detí a mládeže problém súčasnej doby uverejnenom 8.12.2011 jeho autorka MUDr. Iveta Feketová, MPH uvádza:

V roku 2006 v Európskej únii trpelo nadváhou 27% mužov a 38% žien, obéznych bolo viac než 5 miliónov detí . V roku 2007 v Európskom regióne WHO  trpela nadváhou polovica dospelých a každé tretie dieťa, pričom ročná miera zvyšovania výskytu obezity je v súčasnosti až desaťkrát rýchlejšia ako bola v roku 1970.

Neviem ako vy, ale mne nie je pri týchto číslach veľmi veselo. Aj preto, že v tom období som do tejto štatistiky patrila. Na vlastnej koži som pocítila zdravotné komplikácie, ktoré obezita so sebou prináša. Ich liečenie nás stojí veľa prostriedkov a niekedy sa už vyliečiť jednoducho nestihneme.

Nechcem tu uvádzať štatistiky, ktoré si v dnešnej dobe dokáže  nájsť každý. Existuje množstvo informácií a definícií, čo sú zlé stravovacie návyky, aký dôležitý je pre nás pohyb.

Zamyslela som sa nad  tým, že umožníme v školách predávať sladkosti a nezdravé rýchle občerstvenie a súčasne  znížime  deťom hodiny telesnej výchovy ako ich jedinú povinnú pohybovú aktivitu v škole.  Aj vy máte pocit, že niečo nie je v poriadku?  

Máme množstvo odborníkov  na  rôzne oblasti nášho života od zdravia a zdravej výživy počnúc a zdravým pohybom končiac. Mám však pocit, že každý rieši svoju oblasť bez spoločnej komunikácie. Zdravý úsudok a hlavne spoločná reč sa niekde stratila.

V týchto súvislostiach  vidím návrh zákona pani poslankyne Zmajkovičovej   ako začiatok. Začiatok komunikácie kedysi bežnej medzi ľuďmi. Začiatok riešenia  zložitého problému, ktorý sme si zložitým urobili.

Ako to vidíte vy? Budem rada, ak sa so mnou podelíte o váš názor.

 
 
Viera SamselyováViera Samselyová, 0918 735 794, viera.samselyova@gmail.com

 
 
Komentáre
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky