>

Podstatné informácie o koži - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Podstatné informácie o koži

Doplnky > Aloe vera
Funkcie kože


Koža na povrchu ľudského tela meria v ppade dospelého človeka 1,6–1,8 m2. Z toho na hlavu pripadá 11%, na trup 36%, na horné končatiny 23% a na dolné končatiny 30% z celkovej plochy. Váži v priemere 3 kg čo je 1/10 celkovej hmotnosti tela. Hrúbka sa pohybuje od 0,5 mm do 5 mm. Na miestach, kde je vystavená menšiemu tlaku či namáhaniu je koža tenšia a na miestach, ktoré sú vystavené vysokej námahe a opotrebovaniu je koža hrubšia. Koža sa stenčuje aj vekom. Koža nie je iba obal ľudského tela. Plní celý rad dôležitých funkcií:

Ochrana: chráni organizmus pred tepelmi zmenami, pred stratou tekutín aj pred vstupom mikroorganizmov a nečistôt.
Vnímanie: zmyslové bunky v koži informujú mozog o zraneniach, teplote, tlaku.
Termoregulácia: ide o výmenu tepla medzi organizmom a okolím – koža teda slúži ako tepelná izolácia.
Skladovanie: koža sa podieľa na látkovej výmene a uchovávaní tukov, vody, minerálov a vitamínov.
Vylučovanie: mazové a potné žľazy vylučujú z tela vodu, soli, tuky,oxid uhličitý a dusíkaté látky.
Vstrebávanie: kožou prenikajú do tela látky rozpustné v tukoch a dýchacie plyny.

Vrstvy


Pokožka: je najvrchnejšia vrstva kože, ktorú tvo niekoľko vrstiev kožných buniek. Neobsahuje cievy. Bunky se neustále delia, množia, tlačia na povrch, rohovatejú  a odumierajú. Približne každé tri týždne dochádza k obmene tejto vrstvy. Za ľudský život vyprodukuje pokožka asi 20 kg mŕtvych buniek.
Zamša: stredná vrstva kože s bohatou sieťou ciev a nervov, ktorá rozhoduje o pružnosti a pevnosti kože.
Podkožie: najhlbšia vrstva kože, ktorá je tvorená riedkym väzivom a tukom. Izolačná vrstva tuku je zásobárňou prebytkov energie.


Fáza hojenia

Koža obsahuje pdavné orgány: vlasy, nechty,chlpy, mazové, potné, pachové a mliečne žľazy. Podľa toho, ako je rana hlboká, dochádza k poškodeniu určitej vrstvy kože, na čom závisí doba následného hojenia.

V prv
ej fáze hojenia rany dochádza k rozvoju zápalu, pre ktorý je charakteristický opuch, bolesť a zvýšená teplota v mieste postihnutia. Následuje zástava krvácania, produkcia tkanivového moku, nekróza tkaniva a odstránenie týchto buniek pomocou bielych krviniek. To všetko trvá prvé 2–3 dni.

V druhej fáze hojenia sa tvoria nové krvné cievy a granulačné tkanivo postupne vyplňuje ranu. Vytvárajú sa kolagénne vlákna a rana sa pri nekomplikovanom priebehu postupne začína uzatvárať. Je potrebné udržv rane vlhké prostredie. Táto fáza trvá 7–8 dní.

Tretia a posledná fáza je epitelizačná. Začína prebiehať na okrajoch rany alebo na ostrovoch uprostred rany. Na granulačnom tkanive sa vytvárajú bunky epitelu a uzatvárajú defekt. Vytvára sa jazva, ktorá zreje niekoľko mesiacov.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky