>

Prečo je stres nebezpečný - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Prečo je stres nebezpečný

Stres škodí nášmu organizmu v rôznych oblastiach.


Ak nadmerný stres pretrváva, a kompenzačné mechanizmy sú príliš dlho zapojené, ohrozuje nielen naše psychické, ale aj fyzické zdravie. Abnormálny stres zaťažuje celý obehový systém. Hrozí vám infarkt či mŕtvica.


Často sa objavujú migrenózne bolesti hlavy. Stres vedie k výrazným zmenám v trávení., od nechutenstva cez dráždivé črevo až po vznik vredov. V dôsledku stresu vám môže zle odtekať žlč (pichanie pod rebrami) a môžu sa vám v žlčníku vytvoriť kamene.


Z dlhodobého hľadiska stúpa aj riziko vzniku rakoviny. Počas stresu môžu vznikať kŕče svalov, časté močenie, objavuje sa pocit "hrče" v krku, plynnatosť, nechutenstvo, dvojité videnie. V sexuálne joblsti pokles potencie, zmeny v menštruačnom cykle.


Po psychickej stránke nás môže stres paralyzovať a zabráni nám podávať výkony, aké by sme v kľudnom stave bez problémov zvládli. Častým "riešením" stresu je nadmerná konzumácia alkoholu, cigariet či drog. V najhorčom prípade nám môže stres spôsobiť smrť v dôsledku vyčerpania organizmu.

Chronický stres podľa štúdie už z roku 1977 (Bartropovej) oslabuje aj imunitný systém a človek ľahšie a častejšie ochorie. Môžu sa opakovať herpesy či virózy, vznikajú autoimunitné ochorenia.


Čo sa deje v našom tele, keď sme v strese?

V stresových situáciách musia "elektrárne" v našom tele tzv.mitochondrie, produkovať oveľa viac energie v porovnaní so situáciami bez záťaže. Vzniká tým oveľa viac odpadových látok v tele, ktoré sa nazývajú voľné radikály.  Pri normálnom zaťažení ich naše telo vie rýchlo a úplne zneutralizovať. Keď je v trese, ich počet enormne stúpa a telo ich už nezvláda zneutralizovať.


Keď voľné radikály nie sú zneutralizované, napádajú bunky vlastného tela. Takto poškodené bunky už nie sú schopné produkovať energiu. Keď tento stav trvá dlhšiu dobu, môže to mať na organizmus nezvratné účinky. Nadbytok voľných radikálov označujeme ako oxidačný stres.


Oxidačný stres je najväčším škodcom na úrovni buniek a molekúl !!! 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky