>

Účinky Aloe vera gélu - povrchové použitie - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Účinky Aloe vera gélu - povrchové použitie

Doplnky > Aloe vera > Účinky Aloe vera gélu


Aloe vera je veľmi účinná aj pri povrchovej aplikácii na pokožku. Na to, aby sme vedeli, ako účinkuje pri poškodeniach, je vhodé poznať zloženie a funkcie kože.

Pozitívne pôsobenie Aloe vera na pokožku poznali naši predkovia ako prvé. Existuje mnoho skúseností a mnoho štúdií, ktoré tieto účinky potvrdzujú.

Hojenie rán a popálenín


ALOE VERA VÝRAZNE URÝCHĽUJE A SKVALITŇUJE HOJENIE

Toto tvrdenie sa dá veľmi dobre dokumentovať napklad u spálenín.
V Thajsku, Indii i v Č
íne, kde je Aloe Vera veľmi dostupná, boli vykonané 3 randomizované štúdie. Ich hlavným predmetom bola doba hojenia popáleniny. V prevažnej väčšine sa jednalo o popáleniny I–II stupňa spôsobené vysokými teplotami. Aloe Vera bola aplikovaná na popáleninu vo forme gélu  a prekrytá vazelínou. V kontrolnej skupine prebiehala liečba ATB alebo iba vazelínou. A výsledok? V priemere o 8 dni rýchlejšie hojenie, lepší vzhľad jazvy
a menši
a bolestivosť pri použití Aloe Very.

Štúdia časopisu Journal of the American Pediatric Medical Association ukázala, že ako perolne tak aj miestne aplikácie preparátov Aloe Vera urýchlili hojenie rôznych druhov zranení u zvierat. Veľkosť rán sa oproti druhej kontrolnej skupine zmenšila o 62 % a vonkajšie použitie Aloe Vera znížilo veľkosť zranení o 51 % oproti 33 % kontrolnej skupine.
Pod
ľa štúdie časopisu Journal of Dermatologic Surgery and Oncology skrátila Aloe Vera hojenie dermabrázie kože na tvári o 72 hodin.
Podobn
e to bolo podľa štúdie v časopise Annals of Emergency Medicine, ktorá prebiehala pri omrzlinách u 154 pacientov. Štúdia uvádza, že pri používaní Aloe Vera sa zotavilo 67,9 % pacientov bez straty tkaniva, oproti 32,7 % pacientovm v kontrolnej skupine. Aloe Vera zabránila zníženiu prietoku krvi do poškodenej oblasti, čím mohlo dôjsť k zhojeniu.
Podľa dvojito zaslepenej štúdie časopisu Tropical Medicine and International Health aplikovalo 30 pacientov s chronickou psoriázou 0,5% krém s Aloe Vera 3 x denne po dobu piatich po sebe idúcich dní po dobu štyroch týždňov, zatiaľ čo 30 pacientov aplikovalo na postihnuté miesto neučinnú látku (placebo). Po ôsmich mesiacoch kontrola zistila, že omnoho viac miest poškodených lupienkou bolo vyhojených v skupine s Aloe Vera, konkrétne 82,8 % oproti 7,7 % v skupine s placebom.

Krátka fotodokumentácia

55-ročný
muž utrpel pri výbuchu benzínových pár popáleninu I–III stupňa na pravej ruke.
Úraz sa stal 14. 2. 2012. Tento deň bol na chirurgickej ambulancii liečený klasickou terapiou.
Od 17. 2. 2012
bola nasadená monoterapia Aloe Verou - prípravkami na povrchové použitie bez podávania ATB. Na malíčku a ukazováku ruky sa vytvorila spálenina až III. stupňa, čo znamená odumretie tkaniva do hĺbky šľachy. Postup bol aplikovaný opakovane, preväzy pomocou tých istých produktov Aloe Vera. Prakticky za dva mesiace je vidieť vynikajúci kozmetický efekt bez akejkoľvek plastiky či štepu.

Prípady použitia Aloe vera gélu pri akútnych ťažkostiach
 • rezné alebo iné akútne povrchové poranenia

 • odreniny

 • bodnutie a uštipnutie hmyzom

 • pálenie a bolesť v krku

 • nádcha, výtok z nosa

 • podráždená pokožka hlavy

 • pomliaždeniny

 • trhliny v ústnej dutine

 • zápaly ďasna

 • herpesy

 • po vytrhnutí zubov

 • ekzém, svrbenie kože

Prípady použitia Aloe vera gélu pri chronických ťažkostiach

Chronické rany sú oveľa problematickejšie a ich hojenie trvá razne dlhšie. Prvou fázou je čistenie a odstránenie nekróz dlie a zložitejšie. Po vyčistení prebieha dlhodobá granulačná fáza. Posledná, epitelizačná fáza (dôjde k uzatvoreniu chronickej rany), je v týchto ppadoch považovaná za veľmi úspešnú.

K
častým chronickým defektom patria bercové vredy. Ide o poškodenie kožného krytu do rôznej hĺbky. Väčšina z nich je žilného pôvodu. Pri žilnej nedostatnosti dochádza k hromadeniu krvi v dolných končatinách a tým k pretlaku v tkanivách a k poškodeniu kožného krytu. Toto sa prejavuje začervenaním okolia, defektami na koži, vredovatením a sekréciou tekutiny. Defekty môžu byť drobné aj veľmi rozsiahle. V takomto prípade je dobré užívať Aloe vera gél aj vnútorne a na koži vytvoriť "prostredie vlhkej terapie", aby rana nezaschla.

Ďalšou
chronickou ranou je tzv. diabetická noha, ktorá vzniká ako komplikácia cukrovky a neuropatie. Na základe arteriosklerózy dochádza k zúženiu veľkých ciev a k obmedzeniu cievneho zásobovania. Často býva nutná operácia. Pri cukrovke najviac postihnuté drobné cievy, na ktoré veľmi dobre pôsobí uživanie Aloe Vera vnútorne aj povrchovo.

T
retím chronicky a veľmi obtiažne riešiteľným typom rán preležaniny. Vznikajú v mieste neustáleho kontaktu s lôžkom. Tým je vyvíjaný tlak na cievne zásobovanie a dochádza k obmedzeniu výživy tkanív. nebezpečné zvlašť u nepohyblivých pacientov. Vznikajú pomerne rýchlo a kdekoľvek, najčastejšie v oblasti krížovej a sedacej kosti. V tomto ppade je nutné odstranenie príčiny, teda tlaku na uvedenú oblasť, polohovaním pacienta. Veľmi vhodné je dodržiavanie prevencie a zahájenie liečbyv začínajúcej fáze. Pomôcť môžeme masážami a vtieraním lokálnych prostriedkov Aloe vera na postihnuté miesta niekoľkokrát denne. Tým môžeme vznik preležanín v postihnutej oblasti značne obmedziť.


Pozrite si konkrétne prípady, ako aloe vera pomohla. Kliknite tu >>

Komentáre
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky