>

Účinky Aloe vera gélu - vnútorné užívanie - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Účinky Aloe vera gélu - vnútorné užívanie

Doplnky > Aloe vera > Účinky Aloe vera gélu

V súčasnosti sa mnoho vedcov na celom svete zaoberá skúmaním účinkov Aloe Vera, ktorá je stáročia považovaná za účinný prostriedok na detoxikáciu organizmu. Čím dlhšie túto rastlinu skúmajú, tým viac potvrdzujú jej blahodárne účinky na ľudský organizmus. Stručne ich môžeme označiť  ako 4Z :

» zbavenie sa kyselín
» zbavenie sa jedov
» zbavenie sa odpadových látok
» zbavenie sa tukov

Gél Aloe Vera obsahuje viac ako 200 vysokohodnotných biologicky aktívnych látok. Práve v ich synergickom pôsobení je tajomstvo jeho pozitívnych účinkov.

Antidiabetický efekt


Najrýchlejšie dostupným zdrojom energie v ľudskom organizme sú cukry. Pri diabete sa v dôsledku nedostatku inzulínu hromadí v krvi nemetabolizovaná glukóza. To spôsobuje poškodenie tela a jeho systémov. Pokiaľ je hladina glukózy zvýšená dlhodobo, vážne poškodzuje dôležité metabolické procesy v organizme. Najviac postihnutý býva endotel ciev, ako aj produkcia dôležitých bioaktívnych látok regulujúcich prietok krvi a miestnu antikoagulačnú rovnováhu. Zvyšuje sa riziko aterosklerózy nielen veľkých ciev, ale aj vlásočníc.  Cievy sú náchylné k spazmom, uzatvárajú sa a tým odumierajú tkanivá na nedostatok živín a kyslíka. Následné možné komplikácie:

  • poškodenie očnej sietnice a tým aj strata zraku

  • cievne poškodenie obličiek a ich zlyhanie

  • cievne zmeny v mozgu, srdci a iných tkanivách


Viaceré vedecké štúdie dokázali, že aloe vera gél upravuje hladinu glukózy v krvi.

Tanaka 2006  Identification of five phytosterols from Aloe vera gel as anti-diabetic compounds.

Yagi 2009 Possible hypoglycemic effekt of Aloe vera.

Jain N 2010 Aloe vera gel alleviates cardiotoxicity in streptozocin-induced diabetes in rats.

Protizápalový efekt


Zápal je prirodzenou reakciou organizmu na poškodenie. Prejavuje sa napríklad zvýšením teploty, bolesťou, začervenaním. Zložky aloe vera gélu zápal redukujú.  Existuje niekoľko štúdií, dokazujúcich protizápalové účinky jednotlivých súčastí Aloe vera gélu, napríklad manóza-6-fosfát (Hamman J.H  Composition and applications of Aloe vera leaf gel.  Molecules 2008) alebo aloeresin (
Speranza et al. Aloeresin I, an anti-inflammatory 5-methylchromone from cape aloe.  Planta Med 2005).
Ako už bolo uvedené, dôležitý je synergický účinok aloe vera gélu ako celku, kde každá jej zložka má svoju nezastupiteľnú úlohu.  Tým je v konečnom dôsledku účinok komplexnejší.

Angiogénny - cievny efekt


Angiogenéza (vznik a regenerácia ciev) je veľmi dôležitá pre hojenie rán. Ak je z rôznych dôvodov  nefunkčná, rana sa hojí veľmi pomaly, prípadne sa nehojí vôbec. Aloe vera gél pôsobí vazodilatačne, teda rozťahuje cievy. Udržuje rovnováhu medzi bunkami cievneho epitelu a okolitými tkanivami. Za angiogénny efekt v Aloe vera môže hlavne Beta-sitosterol. Potvrdzuje to štúdia
Angiogenesis 1999;3

Antiulcerózny - protivredový efekt


Aloe vera má schopnosť hojiť žalúdočné vredy alebo pôsobiť preventívne, aby nevznikli. Podporuje niekoľko mechanizmov:
protizápalový a hojivý efekt, tvorbu hlienu, ako aj optimalizáciu produkcie tráviacich štiav.
Schopnosť tlmiť vylučovanie žalúdočnej kyseliny závisí na koncentrácii Aloe vera gélu. Podrobne o tomto "mechanizme" pojednáva štúdia Yusuf S.,Agunu The effect of Aloe vera A. Berger (Liliaceae) on gastric acid secretion and acute gastric mucosal injury in rats.

Biologická dostupnosť látok


Aloe vera gél obsahuje nielen veľké množstvo látok nevyhnutných pre náš organizmus, ale jeho komplexné zloženie zvyšuje biologickú dostupnosť látok podaných s ním. Dokazuje to štúdia (
Vinson JA. 2005 Effect of Aloe vera preparations on the human bioavailability of vitamins C and E.), podľa ktorej  sa súčasným užitím Aloe vera gélu s vitamínom E zvýšila jeho koncentrácia v krvi 3,7x  a vitamínu C  3x. Aloe vera je bezpečným a účinným zvyšovačom vstrebávania látok inak ťažšie vstrebateľných (ťažšie biologicky dostupných).


Hepatoprotektívny (pečeň ovplynňujúci) efekt


Aloe vera gél redukuje poškodenie buniek pečene (po vírusovej infekcii, liekoch alebo iných toxínoch) a zlepšuje niektoré jej biologické parametre. V niektorých prípadoch dokáže zvrátiť proces odumierania pečeňových buniek, mení metabolizmus tukov vo veľkých cievach, zmenšuje lymfatický infiltrát v pečeňovom tkanive. Zvyšuje množstvo žlče, podporuje vylučovaciu aktivitu pečene.
Na tomto účinku sa podieľa aj antioxidačná aktivita. Pri toxickom poškodení buniek pečene bola dokázaná úprava pečeňových testov (dokázané aj histologicky).
Chandan BK Hepatoprotective potential of Aloe barbadensis Mill. against carbon tetrachloride induced hepatotoxicity. Ethnopharmacol 2007

Hypotenzný (krvný tlak znižujúci) efekt


Významný účinok aloe vera gélu na znížení tlaku krvi je podľa štúdie (
Saleem R, Faizi S Hypotensive effect of chemical constituents from Aloe barbadensis. Planta Med 2001) pripisovaný aloeemodinu a aloinu A.  Závisí na dávkovaní aloe vera gélu na 1kg váhy.

Antimikrobiálny efekt


Širokú antimikrobiálnu aktivitu majú v Aloe vera géli antrachinóny. Antibakteriálna aktivita emodínu proti E.coli - predpokladá sa jej sprostredkovanie cez inhibíciu membránového transportu. Je dokázaná aj antivirálna aktivita Aloe vera gélu na obalované vírusy. Inhibuje streptokokus  pyogenes a faecalis, podporuje hojenie rán. Antibakteriálny efekt je aj na Pseudomonas aerug. - acemanan inhibuje jeho prichytenie  na bunky epitelu dýchacích ciest. Acemanan inhibuje vírus herpes simplex a
cytomegalovirus (CMV), blokuje rozmnožovanie herpes a HIV vírusov. (Kahlon ,Kemp   Inhibition of AIDS virus replication by acemannan in vitro. Mol Biother 1991)

Protinádorový efekt


Acemanan nepriamo pôsobí ako stimulátor imunitných obranných mechanizmov, môže redukovať zápalové reakcie, zvyšovať protinádorový účinok IL2.  Je tiež účinný proti vírusu vlasatej leukémie a solidným tumorom. (Corsi MM The therapeutic potential of Aloe Vera in tumor-bearing rats.)
Pri štúdii 50 pacientov s nádorom pľúc, zažívacieho traktu, pŕs. Prvej skupine bola podávaná látka melatonin, druhej skupine melatonín + Aloe vera gél. V druhej skupine bolo dlhšie jednoročné  prežívanie ako v prvej.
240 pacientov s metastázami, nádor čreva, pľúc, žalúdka, slinivky brušnej. Chemoterapia (1.skupina) a chemoterapia + Aloe vera gél (druhá skupina). O 3 roky dlhšie prežívanie v druhej skupine. (
Lissoni  A randomized study of chemotherapy versus biochemotherapy with chemotherapy plus Aloe arborescens in patients with metastatic cancer. In Vivo 2009)

Komentáre
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky