>

Unikátna pomoc - Zdravie z prírody

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Unikátna pomoc

 


Pýtate sa, čo pomáha proti stresu?
Čo pomôže dostať naše telo do stavu,kedy môže znova normálne fungovať? Najviac nám pomáhajú mikroživiny. Dokážu neutralizovať stres a zároveň telo zásobiť novou energiou. Najlepšie sú tie, ktoré nám poskytuje príroda. Ak ich správne skombinujeme, môžu pôsobiť zároveň dvomi smermi - neutralizovať stres a podnietiť tvorbu energie.

 
Neutralizácia stresu


Látky, ktoré dokážu pôsobiť antioxidačne  a rozložiť voľné radikály : resveratrol, chlorofyl, zelený čaj, vitamín E, selén

Resveratrol sa nachádza v šupkách a jadierkach vinnej révy, ale aj v čučoriedkach a čiernych ríbezliach. Ako silný antioxidant má široké ochranné pôsobenie na bunky, tkanivá a celý organizmus. Ovplyvňuje látkovú výmenu tukov, tlmí zrážanie krvných doštičiek, má ochranný efekt na srdce i cievy a pôsobí protizápalovo. Predpokladá sa pozitívny vplyv aj na prevenciu rakoviny prostaty. Podľa niektorých výskumov zosilňuje účinok niektorých antiretrovírusových liekov, má antimikrobiálne vlastnosti. Spomaľuje degeneráciu mozgu pri niektorých neurologických ochoreniach hlavne v kombinácii s vitamínmi skupiny B.

Zelený čaj je bohatým zdrojom antioxidantov tzv.flavonoidov. Na rozdiel od čierneho čaju obsahuje viac jednoduchých flavonoidov - katachínov. Výskum ukazuje, že tieto látky môžu zohrávať významnú úlohu v prevencii srdcových ochorení, mŕtvice a niektorých druhov rakoviny. Ďalšie štúdie dokazujú, že zelený čaj má aj protizápalové, protitrombotické, protibakteriálne a protivírusové účinky a znižuje hladinu cholesterolu. Čínska štúdia uverejnená v r. 2012 v časopise Molecular Nutrition & Food Research poukazuje aj na schopnosť zeleného čaju zlepšiť pamäť a priestorové vnímanie. Hlavná zložka zeleného čaju epigallokatechin (EGCG) pôsobí priamo na tvorbu nervových buniek  a ich vzájomných spojení. Zelený čaj teda môže slúžiť aj ako účinná zbraň proti strate pamäti.

Chlorofyl je rastlinné farbivo, vďaka ktorému rastliny žijú a dýchajú. Jeho ústredným prvkom je horčík.

Vitamín E je v tuku rozpustný vitamín a silný antioxidant. Taktiež ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, podporuje obnovu a rast svalovej hmoty. Podporuje činnosť pohlavných žliaz, je prevenciouproti samovoľným potratom. Spomaľuje stárnutie buniek, jeho močopudné účinky majú vplyv na zníženie krvného tlaku. Znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, pľúc, prsníka a prostaty. Zároveň je jeho užívanie dôležité pri prevencii vzniku srdcovo-cievnych chorôb a degeneratívnych chorôb nervovej sústavy. Je o ňom známe aj to, že výrazne spomaľuje stárnutie organizmu.

Selén pôsobí v organizme ako antioxidant. Jeho nízky prísun do organizmu negatívne vplýva na imunitné a protizápalové reakcie.
Hlavne srdcovo-cievny systém trpí pri jeho dlhodobo nízkom príjme do organizmu, pretože tým sa zvyšuje riziko infarktu myokardu a cievnych ochorení. Nedostatočný príjem selénu vplýva negatívne na vývoj plodu. Selén pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny prostaty.


 
Produkcia energie


Vitamíny skupiny B
 sú potrebné pre správne fungovanie nervovej sústavy, pre zvládanie stresu a pokojný spánok.

Vitamín B12
je nevyhnutný pri správnej krvotvorbe. Podieľa sa na tvorbe DNA a bunkovej energie. Taktiež podporuje koncentráciu a pamäť, liečbu pečene, čriev a slinivky brušnej. Znižuje riziko vzniku srdcových ochorení.

Thiamín je v našej výžive nepostrádateľný. Priaznivo pôsobí na nervový systém, proti únave. Pri jeho nedostatku nastupuje podráždenosť, depresie, únava, vyčerpanosť, nechutenstvo, degenerácia srdcovo-cievneho systému.

Kyselina listová je nepostrádateľná pre správnu krvotvorbu, vývoj plodu a tvorbu nukleových kyselín.

Cholín
je súčasťou acetylcholínu, o ktorom je známe, že sprostredkuváva prenos vzruchov nielen v centrálnej, ale aj v periférnej
nervovej sústave. Jeho význam pre tvorbu pamäte a zlepšenie fyzickej kondície dokazujú napríklad aj výskumy realizované na Univerzite v Severnej Karolíne.

Koenzým Q10 sa podobá vitamínom.  Výrazne sa podieľa na premene energie z potravy na energiu chemickú. Preto ho najviac obsahujú orgány s vysokými energetickými požiadavkami : srdce, pľúca a pečeň. Zároveň je to účinný antioxidant, ktorý chráni mitochondrie pred voľnými radikálmi. S cekom klesá jednak tvorba koenzýmu Q10 a taktiež keho koncentrácia v tkanivách. Jeho úbytok v organizme môžu mať na svedomí aj niektoré lieky, ktoré sa užívajú pri vysokom cholesterole. Za výskum koenzýmu Q10 bola udelená angličanovi P.Mitchelovi v roku 1978 Nobelova cena. Koenzým Q10 priamo tlmí kôrnatenie tepien, dokázateľne zlepšuje parametre srdcovej činnosti, zlepšuje výkonnosť a kvalitu života. Má spolu s omega-3 mastnými kyselinami významnú úlohu v prevencii srdcovo-cievnch ochorení a neurodegeneratívnych ochorení.

Železo má v organizme niekoľko dôležitých funkcií - podieľa sa na prenose kyslíka v krvi a svaloch, bunkovom dýchaní, podporuje imunitu a funkcie nervového systému.

L-karnitín zintenzívňuje premenu tukov. Viaže na seba mastné kyseliny v nich obsiahnuté a umožňuje im prechod cez obal mitochondrií (bunkových elektrární). Okrem iného pomáha L-karnitín redukovať oxidačný stres, výborne sa uplatňuje v podpornej liečbe srdcových ochorení, obezity a ďalších chronických ochorení.  


 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky